У середовищі сучасної освіти, що швидко розвивається, традиційні – пасивні або активні – методи навчання все частіше доповнюються інтерактивними.
Слово «інтерактив» прийшло до нас з англійської від слова «interact», де «inter» – взаємний і «act» – діяти. Відповідно, інтерактивне навчання — це навчання, що базується на активній взаємодії учасників навчального процесу, при цьому основний акцент робиться на взаємодію учнів та учениць між собою, а вчитель і учень чи учениця – рівноправні, рівнозначні суб’єкти навчання. Інтерактивна взаємодія виключає домінування одного учасника навчального процесу над іншим, однієї думки над іншою. Такий підхід дозволяє активізувати навчальний процес, зробити його цікавішим та ефективнішим.
![](https://formula.education/wp-content/uploads/2023/12/123489.png)
Інтерактивне навчання як сучасний педагогічний підхід сприяє різноманітному та захопливому навчальному досвіду, який не обмежується теоретичними концепціями, а більше акцентує на застосуванні знань в реальному житті.
Принципи інтерактивного навчання:
Активність – передбачає залучення усіх учасників до активного спілкування, обговорення і розв’язання задач.
Зворотний зв’язок – заохочення обговорювати висловлені аргументи чи заперечення.
Експеримент – спонукання до пошуку нових шляхів розв’язання поставлених задач.
Довіра – розвінчування стереотипу суворого вчителя та пасивного учня, який сприймає готову інформацію.
Рівність поглядів – висловлення власної думки нарівні з іншими учасниками навчального процесу, а не нав’язування власної позиції.
Мета інтерактивного навчання:
• розвивати комунікативні навички;
• створювати комфортні умови та сприятливе емоційне середовище для всіх учасників заняття;
• формувати навички роботи в команді та вміння висловлювати свої думки;
• викликати інтерес до навчання та внутрішню мотивацію;
• розкривати творчий потенціал.
![](https://formula.education/wp-content/uploads/2023/12/987.png)
Згідно з навчальною пірамідою, яку 1980-х розробив Національний тренінговий центр (штат Меріленд, США), ми запам’ятовуємо із того, що чуємо, лише 5%, в той час як 90 % інформації фіксуємо, коли навчаємо інших. Понад 2400 років тому Конфуцій сказав:
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу, я пам’ятаю.
Те, що я роблю, я розумію.
Отже, щоб учні та учениці могли засвоїти якомога більше матеріалу, розвивалися та відчували себе максимально комфортно, варто організовувати освітній процес, застосовуючи інтерактивні методи навчання.
Інтерактивні технології у початковій школі:
• сприяють розвитку творчого мислення, упевненості в собі;
• викликають бажання висловлювати думки та допитливість;
• розвивають уяву та фантазію;
• зміцнюють інтелект;
• розвивають особистісні якості — сміливість, вміння доводити думку та шукати аргументи.
Інтерактивні методи навчання для початкової школи:
Мікрофон
Учні та учениці разом з учителем утворюють коло. Передаючи одне одному імітований або іграшковий мікрофон, висловлюють свої думки на задану тему — запропоновані до розгляду питання чи проблеми. Висловлювання не обговорюються.
Дебати
Учні та учениці разом з учителем утворюють коло та, передаючи один одному імітований або іграшковий мікрофон, висловлюють свої думки на задану тему. Висловлювання обговорюються: діти ставлять одне одному запитання, відповідають на них, шукаючи спосіб розв’язання проблеми.
Робота в парах
Учні та учениці утворюють робочі пари та виконують запропоноване завдання.
Ланцюжок
Учні та учениці утворюють робочі пари, обговорюють завдання та вносять свої пропозиції в імітований ланцюжок — скажімо, у таблицю, де представлений хід казки у малюнках або умовних позначках, або самі утворюють «ланцюжок дій», «потяг» тощо.
Снігова куля
Учні та учениці об’єднуються у малі групи та обговорюють проблемне питання, ситуацію або виконують спільне завдання, домовившись про чітку послідовність дій кожного члена групи.
Синтез думок
Учні та учениці об’єднуються у малі групи, виконують певне завдання, наприклад малюнок на аркуші паперу, та передають його в іншу групу, учасники якої доопрацьовують виконане завдання.
Коло ідей
Кожний учасник або кожна група виконує однакове завдання — обдумує певне питання, а потім вносить свої пропозиції, ідеї тощо.
Загальний проєкт
Учні та учениці об’єднуються у кілька груп. Групи отримують різні завдання, кожне з яких спрямоване на розв’язання певного аспекту однієї проблеми. А потім кожна група представляє свій варіант розв’язання цієї проблеми.
Асоціативна квітка
Учні та учениці об’єднуються у кілька груп. На дошці закріплюють «середину» квітки з зображенням певного поняття. Кожна група добирає слова-асоціації, картинки-асоціації до цього поняття.
Мозковий штурм
Учні та учениці для спільного розв’язання проблеми наводять усі ідеї, які в них виникають. Ідеї коротко записує вчитель. Потім відбувається вибір та аналіз найвдалішої ідеї.
Два – чотири – всі разом
Учні та учениці обговорюють проблему/питання спочатку в парах, потім двома парами, доповнюючи одне одного, а після цього обговорюють її всім класом і роблять спільні висновки.
Займи позицію
Вчитель називає тему та пропонує учням та ученицям висловити свою думку. Вони мають стати біля того плакату, напис на якому збігається з їхньою точкою зору та обґрунтувати свою позицію. Якщо після обговорення дискусійного питання учень чи учениця змінили точку зору, можна перейти до іншого плакату і пояснити причину свого переходу, а також назвати найбільш переконливу ідею або аргумент протилежної сторони.
Дерево припущень
Вчитель пропонує питання для обговорення, учні та учениці висловлюють свої ідеї та спільно створюють «дерево припущень», де стовбур — оголошена тема, гілки — припущення: «Я думаю, що…», «Припустимо, що…», а листя — аргументи на користь тверджень «дерева припущень».
Організовуючи навчання, вчитель виступає у ролі його модератора та консультанта, спонукає учнів до творчості та виявлення ініціативи.
Як впроваджувати інтерактивні технології на уроці у початковій школі
- залучіть до роботи усіх без винятку учнів, давши завдання залежно від індивідуальних особливостей кожного;
- подбайте про психологічну готовність учнів;
- створіть комфортне середовище шляхом доброзичливого спілкування;
- заздалегідь підготуйте приміщення для вільного пересування учасників;
- виявляйте терпимість та толерантність до будь-якої думки;
- вислухайте всіх учасників, поважаючи їхні погляди;
- будьте уважними до побажань учнів під час формування груп;
- не застосовуйте на одному занятті понад три інтерактивні вправи.
Перед застосуванням інтерактивних методів навчання озвучте або сформулюйте спільно з учасником правила поведінки на занятті.
Наприклад, такі:
• кожна озвучена думка — важлива;
• неправильних думок не існує;
• не бійтеся висловлюватись;
• ми всі — рівні партнери;
• обговорюємо думки, а не людей;
• висловлюємося чітко, лаконічно, предметно;
• слухаємо одне одного;
• озвучуємо лише обґрунтовані докази.
Використання інтерактивних технологій у початковій школі може значно збільшити ефективність навчання та сприяти активному залученню учнів до навчального процесу.
Коментарі відсутні